Blog

“Makramy i wyplatanki” – recenzja książki

Makramy i wyplatanki

Recenzja kolejnej książki na blogu. Każda z nich pomoże Wam wybrać, która książka będzie najlepsza właśnie dla Was na początek lub do doskonalenia swoich makramowych umiejętności.

Technika tkacka w makramie

„Makramy i wyplatanki” to zupełnie inna książka niż większość tych związanych z makramą. Amy Mullins i Marnia Ryan-Raison wzięły tym razem na tapetę makramę tkaną. Kto jest ze mną dłużej, ten wie, że to moja ulubiona technika makramy i „popełniłam” już kilka dużych makatkowych projektów.

Makramy i wyplatanki

Kolejna książka o makramie

„Makramy i wyplatanki” jest kolejną książką o makramie w języku polskim. Dowiecie się z niej, jak zabrać się za makramę tkaną. Książka podzielona jest na części. W pierwszej z nich opisana jest technika makramy tkanej, materiały, jakie są do niej wykorzystywane. W tej samej części poznacie też podstawowe techniki, węzły i sploty tkackie. Wszystko z opisami, zdjęciami oraz ilustracjami. Myślę, że informacje zawarte w tej części będą jasne i czytelne także dla osób zaczynających swoją przygodę z makramą.

Książka jest ładnie wydana. Na pewno spodoba się każdemu, kto lubi tworzyć dekoracje w stylu boho.

Makrama tkana w Twoim domu

Kolejna część to część praktyczna. Znajdziecie tu 18 projektów do samodzielnego wykonania. Przy każdym projekcie znajdziecie dokładny opis materiałów niezbędnych do jego wykonania. Opisane są również węzły i techniki oraz samo przygotowanie. Każdy etap opisany jest w ponumerowanych krokach, które wskazane są również na zdjęciu. Jeżeli wykorzystany jest konkretny splot lub węzeł, wskazane jest odesłanie do konkretnej strony z opisem tego splotu. Jedyne, czego mi tutaj brakuje to zdjęcia poszczególnych etapów wykonania danego projektu. Na zdjęciach zobaczycie jedynie to, jak ma wyglądać produkt końcowy Waszej pracy.

Podsumowując

Książka jest ładnie wydana. Zdjęcia pięknie pokazują, co mamy wykonać. Na pewno spodoba się każdemu, kto lubi tworzyć dekoracje w stylu boho. Projekty są bardzo ciekawe i też użyteczne. Ich efekty będą nie tylko pięknie zdobić dom, ale też przydadzą się na co dzień. Myślę, że wiele osób zakocha się w makramie tkanej jak ja 😀

Sznurki do makramy

Do wyplatania makramy najlepiej jest wykorzystywać sprawdzone sznurki najwyższej jakości i od zaufanych producentów. Chcesz wiedzieć, z jakich sznurków korzystam podczas mojej pracy? Odwiedź mój sklep online ze sznurkami do makramy.

Sznurki do makramy

Recenzja książki “Makrama dla początkujących i nie tylko. 24 inspirujące projekty”

Makrama dla początkujących i nie tylko

Makrama cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, jest obecna w wielu domach oraz coraz więcej rękodzielników zabiera się za tworzenie w tej technice. Tym bardziej cieszy fakt, że powstają książki o makramie w języku polskim, a te zagraniczne są tłumaczone. To też świadczy o popularności makramy w Polsce.

Książka o makramie po polsku

Jedną z najnowszych książek o makramie w języku polskim jest “Makrama dla początkujących i nie tylko. 24 inspirujące projekty” autorstwa Amy Mullins i Marni Ryan-Raison. Została wydana w formie poradnika i jest idealną pozycją zarówno dla osób, które chcą spróbować swoich sił z makramą jak i tych, które mają już jakieś doświadczenie, ale chciałyby doskonalić swoje umiejętności.

Książka ma wiele zalet…

W książce znajdziecie przydatne informacje na temat narzędzi i materiałów niezbędnych przy wyplataniu oraz jasne i przejrzyste zdjęcia oraz opisy poszczególnych splotów i technik. Jak sam tytuł wskazuje, w książce znajdziecie 24 makramowe projekty – 12 projektów dla początkujących oraz 12 dla zaawansowanych. Każdy z projektów jest szczegółowo opisany, zaczynając od materiałów, poprzez długość i ilość kawałków sznurka, po dokładny instruktaż wykonania. Zdjęcia poszczególnych projektów są jasne i dokładne, można zobaczyć, jak wygląda efekt końcowy oraz poszczególne elementy w przybliżeniu. Instruktaż jest wypunktowany a poszczególne punkty są też ponumerowane na zdjęciach. Dokładnie widać, jak mają wyglądać konkretne kroki tworzenia.

Ale są też minusy…

W technice makramy mam już spore doświadczenie i mogę dodać od siebie, czego mi zabrakło w tej książce. Zabrakło opisu konkretnych rodzajów sznurka oraz samych narzędzi. Temat został poruszony pobieżnie. Projekty pokazane w książce bazują na sznurku skręcanym i skręcanym potrójnie, który może być wyzwaniem dla osób początkujących, ale na szczęście rodzaj sznurka zawsze można zamienić 🙂 No i jeszcze jedna rzecz – nazewnictwo splotów. Myślę, że część osób może mieć problem, ponieważ np. węzeł żebrowy został nazwany w książce półzaczepem i to wprowadza niemałe zamieszanie.

Podsumowując

Książka jest godna polecenia, ładnie wydana i bardzo przejrzysta, na pewno w przyjemny sposób wprowadzi Was w świat makramy. Projekty zawarte w poradniku nie dość, że są piękne i ciekawe, to też praktyczne a ich tworzenie będzie ogromną przyjemnością.

Na stronie Wydawnictwa Publicat możecie sprawdzić, w jakich sklepach książka jest dostępna oraz w jakiej cenie.

Informacja na Insta

Rękodzieło pod Twoją choinką, czyli prezentownik od Odręcznie

Rękodzieło pod Twoją choinką

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie też prezenty, które chcemy sprawić najbliższym osobom. Tylko co kupić, gdy z każdej strony atakują nas kolorowe reklamy? A co Wy na to, żeby w tym roku zamiast produktów z telewizji, produkowanych przez korporacje, wybrać produkty tworzone ręcznie, z pasją, przez małe rodzinne firmy lub młodych rękodzielników?